Nu öppnar ansökan för vår nya omgång av Scenisk!
Sedan 2024 har ASSITEJ Sverige genom projekten Scenisk och Scenisk 2.0 genomfört framgångsrika kompetensutvecklingsinsatser för kulturombud i grundskolan. Dessa satsningar har visat hur skolans engagemang och mottagande är avgörande för att barn och unga ska få tillgång till scenkonst av hög kvalitet under sin skoltid.
Erfarenheterna visar samtidigt att skolans ledning har en nyckelroll för att skapa långsiktiga strukturer där kultur och undervisning samverkar. Därför erbjuder vi nu Scenisk 2026 och Scenisk Ledarskap, en nationell satsning och ett tvådelat utvecklingsprogram som riktar sig till både kulturombud och rektorer – två målgrupper som tillsammans kan bygga broar mellan kulturliv och skola.
Scenisk 2026 och Scenisk Ledarskap vill bidra till att alla barn, oavsett bakgrund och bostadsort, får möjlighet att möta högkvalitativ scenkonst, utveckla sin förmåga att tolka, skapa och delta i samhällets kulturliv – och att fler föreställningar spelas för fler barn i hela landet.
Är du kulturombud eller skolledare? Läs mer och ansök HÄR
0 Comments